„Ha a nehézség győz le, akkor lehet, hogy sajnálni fognak téged, tragikus hős leszel, de unni fognak az emberek. Legyél bajnok, küzdjél!
– De mi van azokkal, akik nem tudnak szabadulni a problémáktól? Például akit esetleg szexuálisan bántalmaztak…
Akkor a társadalom előbb-utóbb keresztül lép rajtuk és leírják őket. Fonnyadt alma. Abból pálinkát főznek. De a te életed a te kezedben van, és te kell küzdj. Az a jó, ha az ember megtanul a saját lábán járni.
Vagy 150 gyereket küldünk boxedzésre. Azért teszem, mert az élet ilyen. Küzdeni kell. A ringben nincs fejlesztő pedagógus meg pszichológus, ott te vagy a két öklöddel. Vagy megvéded magad, vagy kiütnek.” Böjte Csaba – transindex.ro
AMOR FORTIUM
Böjte Csaba, ferences rendi szerzetes által alapított Dévai Szent Ferenc Alapítvány egy gyermekmentő szervezet Romániában, amelynek az otthonaiban mára több mint 2500 gyerek nevelkedik. Az alapítvány keretében működik a Szent Ferenc Boksz Akadémia Déván, amelynek a jelmondata: ‘amor fortium‘. Posztunk ennek a jelmondatnak a jelentését próbálja körüljárni. (Kép forrása: budaorsiinfo.hu)
A jelmondat szó szerint azt jelenti, hogy ‘az erősek szeretete‘, ami értelmezhető úgy is, hogy ‘az erős emberek által érzett szeretet‘, de úgy is, hogy ‘az erős emberek iránt érzett szeretet’. A jelentésbeli különbség csupán annyi, hogy az ‘erős emberek’ alanyai vagy tárgyai a birtokszó által jelentett szeretetnek.
A jelmondat mindkét értelmezése egybecseng azzal a szándékkal, amellyel az alapító a boksz akadémiáját létre hívta:
„Meg vagyok győződve, hogy a szabályokat ismerve, azokat betartva, minden embernek küzdenie kell saját életéért, a létbemaradásért! Az élet szerves része a harc! (…) Az élet ingyen semmit nem ad, – lehet, hogy egy hazug világ mást mond – de nekünk tudnunk kell, hogy az életért küzdeni kell, és erre a küzdelemre gyermekeinket fel kell nevelnünk! (…) Igen, a gyermekvédelmi otthon kényelmes, mindent az Európai Unió elvárásai szerint biztosító „mamahoteléből” jó ha a fiatal rálép a kemény küzdés arénájára, a való világ pofonok földjére!” (forrás – magnificat.ro)
Azaz a jelmondat azt is kifejezheti, hogy a boksz akadémián ‘az erős embereket szeretjük‘, de azt is, hogy itt azt tanulja meg a növendék, hogy ‘hogyan szeret az erős ember‘. – Azonban úgy tűnik, hogy a szlogennek nem ez volt ‘eredetileg’ a jelentése, hanem egészen más értelmet tulajdonítottak neki, amikor azt jelmondatnak választották. S könnyen meg is találhatjuk a mottó közvetlen forrását, s azt is, hogy mit akartak vele mondani.
A félrefordítás
A boksz akadémiát 2015-ben hozták létre, s erről a Budaörsi Infó így számol be: „február 3-án budaörsi kezdeményezésre megalakult a Szent Ferenc Boksz Akadémia Déván. Simon V. László, Szikora István alias Bunyós Pityu és egy skandináv profi bajnok, Molnár László összefogtak, és saját költségükre bokszkesztyűket, bokszzsákokat és foggumikat vittek a Déván élő árva gyerekek számára, és megkezdték az oktatásukat is.„
Simon V. László, válogatott jégkorongozó, újságíró pedig 2012-ben feltöltött a youtube-ra egy videót Amor Fortium – A szeretet harcosai címmel, amelyben a dozsójáról, a harcművészeti iskolájáról beszél, ahol:
„harcművészetet tanulunk és a szelídségre, a békességre tanítjuk a harcosokat, ami ugyan ellentmondásnak tűnik, de mégsem az, hiszen Hemingway neve fémjelzi ezt a dozsót, és az igazi jelszavunk pedig az amor fortium, tehát a szeretet harcosai vagyunk, akik a szeretettel képesek vagyunk harcolni másokért.„
A videón Simon V. Lászlónak is feltűnik, hogy ez így egy oximoron, azaz egy ‘olyan gondolatalakzat, amely egymást kizáró, egymásnak ellentmondó fogalmakat foglal szoros gondolati egységbe’ (wikipedia), mint pl: ‘édes mostoha‘, ‘boldog szenvedés‘, vagy a régebbi generáció által jól ismert ‘békeharc‘ kifejezés is – vagy akár a ‘szeretet harcosai‘ mottó, aminek a latin fordítását a latinora bloggere szerint vélhetően Simon V. László követte el egy gépi fordító segítségével.
A fordítás során a ‘szeretet harcosai‘-ból a ‘harcosok szeretete‘ lett, ami a korai – emlékezzünk: a videót 2012-ben töltötték fel a netre – fordítógépek egy jellegzetes hibája lehet a blogger feltételezése szerint. A magyar nyelvben ugyanis a birtokviszonyt a birtokszóhoz toldalékolt birtokos személyjel is kifejezheti, míg más nyelvekben általában a birtokost jelölő szót ragozzuk. Mivel a ‘szeretet harcosai‘ kifejezésben a ‘harcosai‘ szó többes számban van és birtokos jellel van ellátva, azért a fordítógép azt érzékelhette talán birtokos jelzőnek, s ezért a harcosokat tette többes számú birtokos esetbe, s így lett végül belőle a ‘harcosok szeretete‘ – ami végül is pompásan illeszkedik Böjte Csaba bokszolással és gyerekneveléssel kapcsolatos attitűdjéhez. Egyszóval: a félrefordítás hazatalált.
Oximoron?
Böjte Csaba boksz akadémiájával kapcsolatban többször is felmerül az oximoron vádja. A dévai intézménnyel szemben igen kritikus nepszava.us pl. így fogalmaz: „Az árvagyerekeket arra szemelték ki, hogy bokszolók legyenek. Mire alkalmas egy utcagyerek, ha nem verekedésre? Ez a filozófia áll a “Szent Ferenc Box Akadémia” koncepciója mögött. Önmagában ez a név is blaszfémia, tragikomédia, hogy “Szent Ferenc Boksz Akadémia”. A madarakkal beszélő, szelíd Szent Ferencről elnevezett Box Akadémia.„
De most keljünk szárnyra, s repüljünk el Brazíliába, Rio de Janeiróba! Lám, ott is találunk egy szentről elnevezett boksz akadémiát, az Academia Santa Rosa Boxing Club-ot, ami az Újvilágban született első szent, limai szent Róza nevét viseli. Igaz, csak azért, mert a városrésznek, ahol található, ugyancsak Santa Rosa a neve, ahogyan a ferences Böjte Csaba a boksz akadémiáját is rendjének alapítójáról nevezte el – igaz, nem túl szerencsésen. Limai szent Róza legalább tűzben égette a kezét, s tüskés koronácskát viselt a fején, hogy részesedhessen Krisztus szenvedéseiből, miként Böjte Csaba szerint is „a fájdalmak elviselése, kitartás, testi, lelki életerő tesz téged bajnokká!” (kép: magnumphotos.com)
Böjte Csaba célja „sanyarú körülmények között, sokszor az éhhalál szélén tengődő gyermekek felkarolása” (wikipedia), s Rio de Janeiróban pedig a – favela néven ismert – nyomornegyedekben működő boksz iskolák hasonlóan a nélkülöző családok gyermekeinek próbálnak kitörési lehetőséget adni. Igaz, arrafelé jóval kegyetlenebb az élet:
„A Riói nemzetközi repülőtér közelében található Complexo da Maré a drogmaffiaellenőrzése alatt áll. (…) Automata fegyverekkel hadonászó bandatagok egy ellenőrzőponton ellenőrzik a Marébe befutó járműveket, és figyelik a rivális bandák vagy a rendőrség rajtaütéseit. Géppuskás fiatalok járőröznek az utcákon, vagy műanyag székekben heverésznek a sarokbároknál. Sok fiatal számára viszont a boksz akadémia egy alternatívát kínál: lehetőséget a fegyelem és az önbecsülés fejlesztésére a boksz és a harcművészetek révén. (…) Egy apa így fogalmazta meg, hogy miért járatja ide a gyerekét: „A fiúk látják, hogy a drogkereskedőknek van pénzük, és olyanok akarnak lenni, mint ők” – mondta. „El akartam távolítani a fiamat ettől az életszemlélettől a sporton keresztül.”” (reuters.com)
S lám, ott is egy oximoronnal találkozunk! Hiszen ez a riport a Luta Pela Paz nevű szervezet boksz iskolájáról szól. Ez a szervezet a ‘Fight For Peace‘, azaz a ‘Harc a békéért‘ (vájtfülüeknek: békeharc) nevet viseli, ami önmagában is egy ellentmondás. Pedig nem. Ez a szervezet ugyanis arra kínál lehetőséget, hogy a gettóban élő fiatalok ne bandataggá váljanak, hanem a szervezet segítségével kitörjenek az erőszak világából, s segít, hogy megvívhassák ehhez a harcukat. De – Böjte Csaba alapítványával szemben – ehhez a megfelelő szakemberekkel, s a megfelelő szakmai háttérrel rendelkeznek. Azaz a projektjük nem csupán a boksz oktatására épül, hanem öt pillérre támaszkodik (musculoskeletalkey.com). Ezek:
Ökölvívás és harcművészet:vonzza a fiatalokat, példaképeket ad, az agressziót tereli, önbizalmat és önfegyelmet, felelősséget és identitást épít.
Oktatás: számolási és írni-olvasni készség, képesítések az iskolát végzettség nélkül elhagyók számára, személyiségfejlesztő és életvezetési órák.
Foglalkoztathatóság: hivatalos foglalkoztatási lehetőségekhez való hozzáférés a szakmai ismeretek képzése, a szakmai gyakorlatot és foglalkoztatást biztosító cégekkel való partnerség, valamint a karrier-tanácsadás révén.
Ifjúságsegítő szolgáltatások: mentorálás, esetmunka, célzott támogatás, otthonlátogatás és közösségi megkeresés.
Ifjúsági vezetés: akkreditált tanfolyamok, ifjúsági tanács részvétele a program stratégiájában és fejlesztésében.
De hát az ott Brazília. Ez pedig Hunnia. Ahol bokszolni kell a gyereknek. Mert az élet egy bokszmeccs. És nincs fejlesztő pedagógus. Se pszichológus. Csak félrefordítások. De azok is hazatalálnak egyszercsak. És ez így van jól.